Jok pomaga premagovati stres, iz oči odstranjuje bakterije in komunikacijo postavlja na višjo raven.

Med jokom se uravnovešajo hormoni

Žalost ni edini vzrok za jok. Ta je včasih posledica stresa in napetosti. Prav s solzami se tedaj telo osvobaja kortizola, hormona, ki je povezan s pretirano napetostjo in lahko, kadar ga je v telesu preveč, povzroči težave z zdravjem. Med drugim težave s spanjem, oslabljen imunski sistem ter kopičenje maščobnih oblog okoli trebuha.

Solze uničujejo se bakterije

Solze iz oči odplaknejo bakterije. Vsebujejo lizocim, encim, ki je poznan po svojem protibakterijskem delovanju, saj je naravni antibiotik ter se nahaja tudi v materinem mleku in v slini. Med jokom prav lizocim iz oči odplakne 90 odstotkov bakterij.

Solze izboljšujejo vid

Kadar so oči preobremenjene in utrujene, se izsušijo, prav zato pa težje izostrijo vid in se težje fokusirajo. Solze očesne membrane navlažijo, revitalizirajo oči, pogled pa je po njihovi zaslugi jasnejši.

Izboljšuje se razpoloženje

Z jokom se, kot že povedano, osvobajamo stresa, to pa ima seveda pozitiven vpliv tudi na naše razpoloženje. V raziskavi, ki so jo leta 2008 izvedli na univerzi Južna Florida, se je izkazalo, da je 90 odstotkov ljudi, ki so v stresnih situacijah jokali, občutilo znatno olajšanje in izboljšanje razpoloženja. Osebam, ki nikoli ne jočejo, manjka tako imenovani »ventil« in se zato težje soočajo s težavami, te pa zato na njihovi duševnosti pustijo bolj globoke rane.

Omogoča se soočanje z lastnimi čustvi

Osebe, ki nikoli ne jočejo, najbrž sebi (in drugim) prikrivajo dejstvo, da imajo razloge za žalost. Teh pa se res ni treba sramovati. Soočanje z lastnimi čustvi je že samo po sebi težko, če pa jih iz strahu pred odzivom okolice zanikamo, se vse skupaj samo še poslabša in nikakor ne pripelje do rešitve. Prvi korak na poti k tej je vendarle priznavanje težav.

Solze so močno sredstvo komunikacije

Ko nekdo ob nas zajoče, takoj vemo, da ga nekaj muči, teži ali boli. Besede v tem primeru niso potrebne, da bi prepoznali njegovo čustveno ali fizično bolečino. Solze zato zagotavljajo vpogled v najbolj globoke misli nekoga, zato komunikacijo med prijatelji, družino ali partnerji postavijo na višjo raven.

Solze varujejo pred tujki

Ne jočemo samo tedaj, kadar smo žalostni. Solze so naravna obramba telesa pred tujki, ki zaidejo v oko: pred peskom, trepalnicami, smetmi. Tako se oko zavaruje pred poškodbami in okužbami.

Na splošno jok izboljša zdravje

Povedali smo že, da jok na številne načine koristi zdravju: izboljšuje razpoloženje, manjša količino stresa in oči varuje pred bakterijami. Japonski raziskovalci pa so odkrili, da nekatere osebe zaradi pogostega jokanja manj trpijo za artritisom. Zahvala gre hormonu endorfinu, ki ga med jokom sprošča telo. Tudi dihanje postaja globlje, dvigneta se raven kisika v krvi in mentalna moč. Jokanje ob tem znižuje krvni tlak, potiskanje čustev sploh pa na drugi strani povečuje tveganje za bolezni srca, visok krvni tlak in čir na želodcu.