Alergijske bolezni so zelo pogoste in razširjene. Nekaterim se razvijejo v otroštvu, drugim v času pubertete, lahko pa se pojavijo šele v kasnejšem obdobju. V Evropi ima približno četrtina ljudi težave z alergijskim rinitisom, pravimo pa mu tudi seneni nahod.
Alergijski rinitis je vnetje obnosnih votlin in nosne sluznice, je kronična bolezen dihal in traja vse dokler smo izpostavljeni cvetnemu prahu. Spomladanski seneni nahod povzročajo predvsem pelodi trav, breze, vrbe in leske. Gre za preobčutljivost na alergene snovi iz okolja. Prizadete so predvsem sluznice zgornjih dihalnih poti, nos, obnosne votline in oči.
Nasveti …
Seneni nahod nam lahko zelo otežuje življenje v teh lepih pomladnih mesecih, zato se je treba alergenom, ki nam povzročajo težave kolikor se le da izogibati oz. upoštevati naslednje nasvete:
– v mestih stanovanj ne zračimo proti večeru, v vaseh pa ne med peto in deseto dopoldan
– na sprehode ne hodimo v sončnem, suhem in vetrovnem vremenu, ter v večernih urah
– na sprehod se odpravimo po dežju,saj je takrat vsebnost alergenov najnižja, dež jih spere
– med gibanjem v naravi nosimo očala in tako na nek način zaščitimo oči
– perilo sušimo v notranjih prostorih
– oblačil, ki smo nosili na sprehodu si ne slačimo v spalnici
– pogostejše umivaje las zaradi večje vsebnosti alergenov na laseh
Kako si še lahko pomagamo?
Pomagamo si lahko tudi z različnimi antihistaminiki, ki so na voljo v lekarnah v obliki tablet, kapljicami za oči proti srbenju, obstajajo pa tudi različna pršila za nosno sluznico, ki naredijo mehansko zaščito in tako preprečijo vdor alergenom. Kadar si pri alergijah ne znamo pomagati oz. nam kljub samozdravljenju simptomi ne izginejo, moramo poiskati strokovno pomoč pri zdravniku.
Posebej pomembno je predvsem to, da vemo, da gre zares za alergijo in ne prehlad. Prehlad povzroča virus, ki v roku 10 dni izzveni. Alergija pa se pojavlja predvsem dlje časa, od nekaj tednov, do nekaj mesecev, odvisno na katero snov smo alergični in kako dolgo se ta pojavlja v zraku. V času alergije je izcedek iz nosu vseskozi voden, medtem ko pri prehladu, je najprej voden, nato pa gost, sluzast in rumeno obarvan.
Če niste povsem prepričani, se lahko po obrazložitev in nasvete obrnete v najbližjo lekarno, saj so strokovni delavci tam za vas in vam bodo z veseljem poskušali pomagati pri težavah, ki vas težijo.