Mladi zdravniki Slovenije vsem kadilcem svetujejo, da opustite kajenje. »Tobačni dim ohromi migetalke v dihalnih poteh, ki skrbijo za čiščenje nečistoč, tudi virusov, iz dihal navzven. Za COVID-19 je značilen dvofazen potek bolezni,« povedo in zapišejo, da se v prvi fazi virus razširi v nosno-žrelnem prostoru in povzroča prehladne znake. Nato se po 7 do 10 dneh pri nekaterih ljudeh razširi v pljuča in povzroči hudo pljučnico.

Mladi zdravniki Slovenije: »Vsak se seveda odloči sam, vendar lahko z opustitvijo kajenja in zadostno hidracijo po sedaj znanih podatkih storimo največ za to, da bomo okužbo preživeli brez večjih težav, če oziroma ko bomo zboleli.«

»Širitev v pljuča se v večji meri zgodi pri ljudeh, ki jim migetalčni epitelij slabše deluje (starejši, dehidrirani, diabetiki, kadilci).« Ob tem poudarijo, da je, pri zdravih ter mladih ljudeh, težji potek bolezni največkrat opisan prav pri kadilcih. »Na Kitajskem je težje zbolelo in umrlo več moških kot žensk – sprva so mislili, da gre za vpliv spola, sedaj podatki kažejo, da gre za vpliv kajenja. V kitajski družbi namreč ženske redko kadijo, moški pogosto,« še zapišejo Mladi zdravniki Slovenije.