14. novembra, obeležujemo Svetovni dan sladkorne bolezni. Svetovni dan sladkorne bolezni sta leta 1991 vpeljali Mednarodna zveza za sladkorno bolezen (IDF) in Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) kot odgovor na zaskrbljenost zaradi narašcanja incidence sladkorne bolezni po vsem svetu.
Na svetu ima sladkorno bolezen 371 milijonov ljudi
Polovica vseh, ki umrejo zaradi sladkorne bolezni, je mlajša od 60 let. Število sladkornih bolnikov se povečuje v vseh državah sveta. Število sladkornih bolnikov se povečuje v vseh državah sveta. V Sloveniji ima sladkorno bolezen kar 6 odstotkov prebivalstva.
Dve različici diabetesa – tip 1 in tip 2
Obstajata dve različici diabetesa – tip 1 in tip 2 -, ki pa jima je pravzaprav skupna le povečana stopnja sladkorja v krvi. Diabetes tipa 1 je namreč avtoimunska bolezen, ki se pojavi zaradi hudega pomanjkanja inzulina. Diabetes tipa 2 je bolezen, ki je povezana predvsem z nezdravim načinom življenja in prekomerno telesno težo, tako je kar 90 odstotkov bolnikov z diabetesom tipa 2 predebelih.
Pomembna je pravilna izbira hrane in telesna vadba
Enako kot vse bolezni sodobne družbe je tudi sladkorno bolezen mogoče preprečiti (ali odložiti njen nastanek) z zdravim načinom življenja – z rednim gibanjem, zdravo prehrano in vzdrževanjem normalne telesne teže.
Dejavniki in simptomi
Dejavniki tveganja za razvoj sladkorne bolezni so dednost, debelost, premalo gibanja, zvišana raven maščob in sladkorja v krvi ter zvišan krvni tlak. Značilni simptomi bolezni so pogosto uriniranje, huda žeja, slabo počutje in izguba teže. V zgodnji fazi bolezen pogosto poteka brez simptomov.