Na britanski univerzi Exeter (kamor je hodila tudi J. K. Rowling) so se lotili raziskave vpliva pitja alkohola na učenje oziroma pomnjenje. Ugotovili so nekaj, česar si pravzaprav nismo želeli – da pitje alkohola pozitivno vliva na naš spomin.
V študiji, katere rezultati so bili objavljeni v reviji Scientific Reports konec julija, je sodelovalo 88 občasnih pivcev alkohola. Test so začeli vsi tako, da so se morali naučiti neko besedilo. Po tem so jih razdelili v dve skupini – ena je lahko pila toliko alkohola, kot je želela, druga pa nič. Naslednji dan so morali ponoviti, kar so se naučili. Rezultati so bili prav presenetljivi, saj je bila med obema skupinama opazna razlika – tisti, ki so pili alkohol, so si zapomnili več. Rezultati so celo pokazali, da so si tisti, ki so spili več alkohola, tudi zapomnili več.
Zakaj je tako, še ni jasno, obstaja pa nekaj torij. Ena od njih, do katere so se dokopali raziskovalci na omenjeni univerzi je ta, da alkohol zavira sprejemanje novih informacij in s tem možganom nameni več »virov« za to, da pridobljeno znanje spremenijo iz kratkotrajnega v dolgotrajni spomin.
Ha, torej se je po dolgotrajnem študiju najboljše – napiti? Ne! Raziskovalci iste univerze so namreč ugotovili, da se pri ljudeh, ki spijejo med 14 in 21 enotami alkoholnih pijač tedensko, krepko zviša tveganje za hipokampusno atrofijo, torej odmiranje prav tistega dela možganov, ki je zadolžen za spreminjanje kratkotrajnega v dolgotrajni spomin. Da, prav tistega, ki ga zmerno pitje alkohola stimulira do te mere, da si naučeno bolje zapomnimo.
Torej – kakšno pivo je čisto v redu, pretiravanje pa vsekakor ne.
VIR: t3tech.si