Lajfstajl

MB INtervju: Doris Urbančič Windisch

Uredništvo , 04.06.17 ob 08:18

V naši nedeljski rubriki MB INtervju tokrat z direktorico Zavoda za turizem Maribor-Pohorje – Doris Urbančič Windisch.

Kaj je tisto po čem je Maribor po vašem mnenju drugačen od preostalih mest v Sloveniji?

Čarobnost našega mesta je v njegovi majhnosti in raznolikosti ob enem. Turistom lahko ponudimo zgodovino najstarejše trte na svetu, zimska doživetja na Pohorju, čudovit sprehod po Lentu s pogledom na reko Dravo in nekoliko zaspano mestno jedro, ki diha v svojem posebnem ritmu. Sama se v našem mestu počutim čudovito in prepričana sem, da s takšnimi občutki v mesto prihajajo in odhajajo tudi turisti.

Kakšna je po vašem mnenju razlika med moškim in žensko na vodilnem mestu? 

Predvsem je potrebno razlikovati med moškim in ženskim principom vodenja, ki pa ni nujno povezan s spolom. Tudi sama sem spoznala in delala z direktoricami, ki delujejo po moškem principu in se pri odločanju zanašajo le na številke in strategijo.
Osebno zmeraj poslušam tudi instinkt, saj me šesti čut zmeraj pripelje v pravo ulico. Menim, da smo tukaj ženske nekoliko v prednosti pred moškimi.

Menite, da občani Maribora cenijo mesto in njegove znamenitosti? 

Zmeraj je tako, da raje gledamo k sosedom in pozabimo na tiste bisere, ki se skrivajo za lastno grajo. To je v naši naravi.
Vsekakor pa lahko s pravilno naravnano strategijo razvoja mesta v prihodnosti še veliko naredimo, saj destinacija Maribor-Pohorje ponuja ogromno. V tej smeri razmišljamo tudi mi na Zavodu za turizem Maribor in prepričana sem, da bomo zasnovali projekte, nad katerimi bodo navdušeni tudi Mariborčani in Mariborčanke. Navsezadnje je klima mesta tista, ki privablja turiste in zagotavlja boljši jutri.

Kje v Mariboru najraje pijete kavo?

Skritem kotičku.

Najlepša ulica ali predel v Mariboru? 

Težko bi izbrala eno ulico, vsekakor pa bi izpostavila energijo Lenta s hišo Najstarejše trte na svetu, izpred katere je pogled na obrežje Drave naravnost čudovit.

Najboljša gostilna v Mariboru?

Odvisno od priložnosti, družbe, razpoloženja… Nedvomno je kulinarična ponudba našega mesta pisana, saj je na eni strani moderna in v trendu, na drugi pa ohranjamo tudi tradicijo, kar me zelo veseli.

Katero sorto vina imate najraje? 

Nedvomno bela vina, Renski rizling, katere sorto je v Slovenijo prinesel nadvojvoda Janez Habsburški Lotarišnki na posestvo Meranovo, sicer pa obožujem tudi penine.

Kaj smatrate kot svoj največji uspeh? 

Seveda sem ponosna na svoja otroka in družino. Mirna nedeljska jutra, ki jih je v zadnjem času zaradi vodenja Zavoda vse manj, so čas, ko se zavem, da sem v resnici srečna in izpopolnjena.

Ali ste zadovoljni s stanjem v mestu Maribor?

Pomembno je, da vemo, kaj želimo doseči in da si zastavimo realne cilje. Potrebno je delati na majhnih korakih, ki bodo ob pogledu nazaj podali velike spremembe na bolje. Sama sem že po naravi optimist, zato najdem v vsaki zadevi nekaj dobrega, a to ne pomeni, da ne more biti še bolje. Vem, da ima Maribor velik potencial, ki pa ga do sedaj morda nismo izkoristili v celoti. Ključnega pomena je preudarno zastavljena strategija razvoja, povezovanje na lokalnem in nacionalnem nivoju ter kooperativno sodelovanje z željo po skupnem koraku v prihodnost.

Kaj bi morali v Mariboru komunalno urediti? 

Kot direktorica Zavoda za turizem si seveda želim, da bi bile mestne znamenitosti v območju brez prometa in bi turistom lahko ponudili slikovit, zgodovinsko obarvan sprehod po Mariboru. Žal so trenutno mnoge butične ulice prezrte in slabo urejene, ob nekaterih so javna parkirišča, ki še dodatno kazijo podobo našega jedra.

Vsekakor potrebujemo prostorski plan ureditve mestnih ulic, javna parkirišča izven samega jedra, prilagoditev javnega prometa…
V mestu imamo za to pristojne službe in urade in prepričana sem, da bomo skupaj dosegli napredek tudi na tem področju.

Kje vidite neizkoriščen potencial v Mariboru? 

Predvsem v kreiranju ustreznih športnih, kulturnih, kulinaričnih in mestnih produktih, ki sledijo dolgoročnim ciljem. Z ustreznim vključevanjem in povezovanjem javnega in zasebnega sektorja, ki posledično doprineseta k dvigu kakovosti bivanja v mestu Maribor in zadovoljnim turistom.

Kako vidite Maribor leta 2030? 

Maribor si želim videti kot prepoznavno, gostoljubno, športno rekreacijsko, kulturno in kulinarično destinacijo, kjer bo gost lahko preživel nepozabne trenutke z inovativnimi in nepozabnimi produkti. Zagotovo vse to ne bo mogoče brez vključenosti lokalnega prebivalstva in povezanih občin, zato obljubim, da bomo na izgradnji teh odnosov v prihodnosti naredili kar največ.