Danes, 17. marca, obeležujemo svetovni dan spanja, Svetovna zveza za medicino spanja (WASM) obeležuje s sloganom »Spite trdno in negujte življenje«. Ob tej priložnosti vsako leto spregovorijo o pomenu spanja, o težavah pomanjkanja spanja in vedno bolj pogostih motnjah spanja. Znanost je namreč dokazala, da trden spanec pomembno vpliva na našo dejavnost čez dan ter da se zdravje in dobro počutje začneta s spanjem.

 Povprečno prespimo tretjino življenja

Pomanjkanje trdnega spanja prispeva k nižji kakovosti življenja zaradi slabše učne uspešnosti ali delovne učinkovitosti. V nekaterih primerih lahko povzroči hudo prekomerno dnevno zaspanost, ki je povezana s številnimi nesrečami na delovnem mestu in v prometu.

Na spletni strani sinapsa.org so zapisali zakaj je spanje tako pomembno:

  • V spanju se obnavljajo celice telesa in kratkoročni spomin se spreminja v dolgoročnega.
  • Spanje vpliva na izločanje hormonov (melatonin, kortizol, rastni hormon ..)
  • V spanju se izloča nevrodegenerativna substance beta amiloid, ki povzroča degenerativne bolezni možganov, predvsem demenco.
  • S spanjem je povezano energijsko ravnotežje: ponoči energijo kopičimo, da jo lahko čez dan porabljamo.
  • Pri posameznikih s pomanjkanjem ali motnjami spanja se pojavijo presnovne nepravilnosti, največkrat sta to debelost in sladkorna bolezen tipa 2. Glavne mediatorje škodljivih presnovnih učinkov zaradi nezadostnega spanja povezujejo z aktivnostjo nevroendokrinega sistema, kamor spada tudi stresni odziv, ki vpliva na povečan apetit.
  • Pomanjkanje spanja povezujejo tudi z duševnimi boleznimi, kot so depresija, anksioznost in psihoza.