Jutra so lahko precej težavna, če težko vstanemo in za svoj zagon najprej potrebujemo kavo. Zaspanost predstavlja še večji problem, če je pred nami dolg, obveznosti poln dan, ki ga moramo zbrano začeti že navsezgodaj. K sreči obstaja mnogo zdravih načinov prebujanja, ki nam zagotovijo potrebno energijo bolje od skodelice črnega poživila.

Sok iz agrumov

Zjutraj si pripravite sveže iztisnjen sok iz limon, pomaranč ali grenivk. Plodovi agrumov vsebujejo veliko vitamina C, so naravna razkužila in krepijo našo odpornost. Jutranje uživanje sokov pa je priporočljivo predvsem zaradi vsebnosti živih encimov, ki telo oskrbijo z mnogo energije.

Stimulirajte možgane

Priporočena dejavnost za prebujanje je reševanje sudoka, križank ali zapisovanje v dnevnik. Razgibajte svoje možgane in jim ponudite možnost, da se še drugače poigrajo s številkami in črkami. Z reševanjem tovrstnih zagonetk, boste možgane spravili v pogon hitreje, kot ob brskanju po družabnih omrežjih.

Hladna prha

Namesto dolge, vroče jutranje prhe, si privoščite tuširanje s hladno vodo – ali pa temperaturo znižajte vsaj ob koncu prhanja. Med tuširanjem z mrzlo vodo boste vsaj sprva dihali hitro in globoko, kar je naraven odziv telesa na stres. Telo za ustvarjanje toplote potrebuje več kisika, zato mrzla prha širi pljuča enako kot intenzivna telovadba. Večji vnos kisika pomeni tudi manjšo izčrpanost čez dan ter večjo vzdržljivost pri športnih in drugih dejavnostih.

Suho ščetkanje

Preden skočite pod jutranji tuš poskusite s ščetkanjem kože – uporabite posebej za to izdelano ščetko z dolgim ročajem. Takšna terapija je del ajurvedske medicine in izboljšuje prekrvavitev, s čimer poskrbimo za prebujenje telesa in možganov. S ščetkanjem zmeraj začnemo pri stopalih in se s krožnimi gibi v smeri srca pomikamo navzgor – pomembno pa je tudi, da na kožo ne pritiskamo preveč, saj bi v nasprotnem primeru lahko poškodovali povrhnjico.

Pospravljanje

Kadar se zjutraj ne počutimo preveč učinkoviti, pomaga že, če se motiviramo z manjšo nalogo. V nekaj minutah pripravite svojo delovno površino – pospravljanje odvečnih predmetov iz pisalne mize lahko stimulira voljo do dela in nas spodbudi za opravljanje nadaljnjih nalog.

Fizična aktivnost

Jutra se velikokrat odvijajo v naglici in pogosto zmanjka časa za resnejšo rekreacijo pred obveznostmi. Ukvarjanje s športom še pred službo ali šolo je sicer izjemnega pomena, a kadar ne utegnemo, je dovolj že deset počepov ali poskokov. Aktivnost sproži boljšo cirkulacijo in s tem boljšo preskrbo možganov s kisikom in drugimi elementi, ključnimi za budnost in zbranost.