Danes je v medetaži Slovenskega narodnega gledališča Maribor, potekala novinarska konferenca pred hitro bližajočim se Festivalom Borštnikovo srečanje, že 53. po vrsti, ki bo letos postreglo s kar nekaj novostmi in spremembami.

Borštnikovo je v začetku leta dobilo novo vodstvo, s tem pa tudi nove usmeritve, ki bodo sam festival naredili še boljši, predstave, ki jih bodo ponujale pa bodo skupek le najboljših, ki jih ponuja slovenski in mednarodni gledališki prostor. Tudi letos bo festival potekal na večih prizoriščih, a osrednje zatočišče in prizorišče še vedno ostaja SNG Maribor. “Veseli smo, da lahko imamo tukaj tako eminenten festival,” je uvodoma povedal direktor SNG Danilo Rošker ter dejal, da je letos nabor odličen, predstavilo pa se bo tudi veliko tujih predstav.

Pomembno je, da festival vedno znova pridobiva novo občinstvo

Festival, ki se bo pričel v začetku prihodnjega tedna, je letos nekoliko daljši, saj so ga organizatorji in ustvarjalci podaljšali za štiri dni in tako sedaj traja dva tedna. Veliko so si prizadevali k temu, da bi kar se da najbolje povezali lanskoletni festival z letošnjim, zato so že pred samim dogajanjem gostili pogovore z lanskimi nagrajenci, Sašo Pavček ter Primožem Ekartom. “Festival pričenjamo prihodnji ponedeljek, 15. oktobra, z novostjo, in sicer mladim gledališčem, razširjamo tudi študentsko gledališče, letos smo k sodelovanju povabili še Ruski inštitut gledaliških umetnosti GITIS ter Gledališko akademijo DAMU iz Prage, ki veljata za eni najboljših,” je povedal umetniški direktor FBS Aleš Novak ter dodal, da si želijo, da bi z novostmi festivalu dodali svežino saj je pomembno, da gledališče vedno znova dobiva novo občinstvo.

Letošnji Borštnik bo gostil 10 predstav tekmovalnega programa, ki jih je izbrala Zala Dobovšek ter 11 predstav spremljevalnega programa, ki so bile izbrane s strani umetniškega direktorja Novaka. Letošji festival se sicer pričenja v ponedeljek, a svečana otvoritev bo kljub vsemu potekala v petek, 19. oktobra, ko se v Vetrinjskem dvoru pričenja razstava v spomin velikanu gledaliških odrov, Jerneju Šugmanu ter nato predstava, v čast Cankarjevemu letu, Pohujšanje v dolini Šentflorjanski. Letošnja novost festivala je tudi ta, da bodo pogovori o predstavah potekali takoj po končani predstavi in ne naslednji dan. Prav tako pa festival uvaja tudi mobilno aplikacijo, ki bo vsem obiskovalcem olajšal pregled skozi celotno festivalsko dogajanje.

Letošnje leto bodo nadgradili tudi z elektronskimi razstavami o festivalu leta 2010 in 2017 ter razstavo o Jerneju Šugmanu. Prav tako pa si želijo, da bi Borštnikovo srečanje, ki je v prvi vrsti festival namenjen ljudem, v lokalnih vrstah našel več občinstva ter se povezoval z lokalnim prostorom.

Festival je eden najuglednejših gledaliških festivalov pri nas in okolici, ki se ga drži ime vseslovenski festival, katerega si njihovi ustvarjalci želijo še nadgrajevati, želijo si tudi, da bi festival postal glavni promotor slovenskega gledališča v tujem prostoru, kjer bi si lahko tuji kritiki naredili vtis o slovenskem gledališču, prav tako pa Borštnikov prstan že vse leta v slovenskem prostoru velja za eno najprejstižnejših nagrad gledališča.

Festival podpirajo tudi lokalna podjetja

Po končani novinarski konferenci so se zahvalili tudi sponzorjem, ki festivalu, ki je sicer financiran iz strani Ministrstva za kulturo in Mestne občine Maribor, dajejo dodano vrednost. Med njimi so bila večja in manjša lokalna podjetja in mediji, med katerimi je bila tudi Energija plus, pri katerih nas je zanimalo, kako to, da so se odločili podpret festival na kulturnem področju, ki je tako daleč od njihovega poslanstva. “Moram reči, da smo v Energiji plus, od leta 2012, vedno prisotni kot sponzor Borštnikovega srečanja, saj smo prepričani, da je potrebno tudi kulturo na nek način podpreti. Prepričani smo, da glede na to, da Festival Borštnikovo srečanje presega lokalne meje in je poznan v mednarodnem prostoru, je takšna promocija pomembna tako za slovensko gledališče, kot mesto Maribor in je idealna priložnost za vse nas. Pomembno je, da ljudje čutijo, da Energiji plus ni vseeno za katere projekte namenja svoja sponzorska in donatorska sredstva,” je povedal direktor Energije plus Bojan Horvat.