V Dnevniku poročajo, da je koprski podžupan Patrik Peroša, lani avgusta kar 20 kilometrov pijan (imel je skoraj 2 promila alkohola v krvi) vozil po nasprotni strani primorske avtoceste. Kljub temu, da je za prekršek je prejel kar 36 kazenskih točk – omenimo naj, da je za odvzem izpita dovolj že 18 – se je na cesto vrnil še pred končno odločitvijo sodišča.
Dosegel je namreč vrnitev začasno odvzetega vozniškega dovoljenja in poskrbel za dokončen odlog prenehanja njegove veljavnosti. Če v preizkusni dobi ne bo naredil hujšega prekrška, se bo lahko še naprej mirno vozil po cesti.
»Sodišče je predlogu obdolženca za odlog izvršitve ugodilo, pri čemer mu je bila določena preizkusna doba, v kateri ne sme storiti hujšega prekrška. Naložene so mu tudi obveznosti po zakonu o voznikih, ki jih mora storilec prekrška izpolniti,« je za Dnevnik pojasnila predsednica koprskega okrajnega sodišča Bojana Štrukelj.
Slovenska zakonodaja milostna do pijanih voznikov
Slovenska zakonodaja tudi hujšim prekrškarjem omogoča možnost odloga odvzema vozniškega dovoljenja. Vozniki morajo tako uspešno opraviti zdravniški pregled in se udeležiti izobraževalne delavnice na temo alkohola v prometu ali psihosocialne delavnice. Če niso ravno kronični alkoholiki in potrebujejo avtomobil za prevoz na delo, imajo tako zelo dobre možnosti za vrnitev na cesto.
Skoraj 6000 odvzetih dovoljenj
Ministrstvo za pravosodje poroča, da je lansko leto kar 5922 osebam odvzeta veljavnost vozniškega dovoljenja. Kar 4662 je bilo prekrškarjev, ki si je odvzem prislužilo z vožnjo pod vplivom alkohola. Skoraj štiri tisoč od teh si je 18 kazenskih točk pridelalo že z enim prekrškom, kar pomeni, da so imeli v krvi več kot 1, 1 promila. Sodišča so skoraj osemdeset odstotkov od omenjenih prekrškarjem so sodišča odobrila odlog odvzema vozniškega dovoljenja.
Zaradi vsesplošnosti vračanja vozniških dovoljenj so nekateri omenjeno izkoristili kot poslovno priložnost, pišejo v Dnevniku. Na spletnih straneh nudijo pravno pomoč za povrnitev začasno odvzetega dovoljenja.
Povratnikov manj kot dvajset odstotkov
17 odstotkov voznikov v poskusnem obdobju po odlogu odvzema vozniškega dovoljenja je povratnikov, ki hujši prekršek ponovijo, poročajo za Dnevnik na agenciji za varnost prometa (AVP). Pojasnjujejo, da so lani načrtovali raziskavo o učinkovitosti rehabilitacijskih programov in programa dodatnega usposabljanja za varno vožnjo, vendar niso našli organizacije, ki bi izpolnjevala pogoje.
Na AVP sicer komentirajo, da večina zaradi relativno nizkega odstotka povratnikov navsezadnje pri večini voznikov doseže svoj namen, si pa kljub temu želijo nekaterih sprememb. Za Dnevnik so povedali, da si prizadevajo za spremembo zakonodaje, po kateri bi vozniki z več kot 18 kazenskimi točkami brez izpita obvezno ostali vsaj tri mesece. Predlagajo pa tudi podaljšanje preizkusne dobe iz enega na tri leta. Problematizirajo pa tudi to, da je večina napotenih na kratke izobraževalne delavnice, na ure individualne obravnave na kompleksnejših psihosocialnih delavnicah so tako napoteni le redki.