Generalna direktorica policije mag. Tatjana Bobnar in minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar sta danes, 12. decembra 2018, v Policijski akademiji v Tacnu podelila medalje policije za hrabrost in požrtvovalnost. Dvanajstim pogumnim in srčnim prejemnikom, ki so se izkazali s svojimi dejanji, sta iskreno čestitala za izjemen prispevek k varnosti državljanov in ugledu slovenske policije ter poudarila, da smo ponosni nanje in da nam je lahko njihovo ravnanje vsem za zgled.

Kot priznanje za svoja izjemna dejanja so medalje za hrabrost in požrtvovalnost prejeli trije občani, osem policistov in ena policistka. V kritičnih in pogosto zelo dramatičnih situacijah so se odzvali hitro in prisebno, brez pomisleka so priskočili na pomoč in naredili prav vse, kar so lahko, da bi rešili tuje življenje, tudi če so bili pri tem sami izpostavljeni veliki nevarnosti.

Medalja tudi Mariborčanoma

Policista Postaje prometne policije Maribor Miran Čučej in Primož Šrok, sta prejela medaljo, ker sta 3. junija letos v nevarnih razmerah s hitrim ukrepanjem preprečila, da bi moški skočil v reko Dravo, s čimer sta mu rešila življenje.

Zvečer 3. junija letos sta bila napotena do kanala reke Drave v Miklavžu, kjer je nekdo nameraval skočiti v reko. Moški je namreč pred tem poklical na regijski center za obveščanje in povedal o svoji nameri, v bližini reke pa je pustil parkiran moped. Ob prihodu na kraj sta policista moškega, ki je stal na nabrežju, pozvala, naj se odmakne od rečne struge.

Moški je bil odločen izvršiti svojo namero, saj jima je odvrnil, da mu tega ne bosta mogla preprečiti. Zato sta brez obotavljanja preskočila kovinsko ograjo, se spustila po strmi travnati nabrežini do njega in ga v trenutku, ko se je želel odriniti, prijela vsak za eno roko in mu tako preprečila skok. Moški se je začel upirati. Obstajala je velika nevarnost, da bodo vsi trije padli v vodo, zato sta ga policista podrla na tla in umirila ter obvestila operativno komunikacijski center, da je na kraj poslal reševalno vozilo.

Pogumni, odločni, požrtvovalni in nesebični

Ob vstopu v policijske vrste marsikdo sanja o tem, da bo nekega dne pogumno reševal življenja. A nihče ne more vedeti, iz kakšnega testa je, dokler ni postavljen pred življenjsko preizkušnjo in pred vprašanje: Kdo bo pomagal, če ne jaz? Vsaj za tokratne prejemnike se je pokazalo, da so iz pravega testa – pogumni in odločni, požrtvovalni in nesebični. Kot jih je v svojem nagovoru ob tej priložnosti nagovorilamag. Tatjana Bobnar: “Vi ste se v takšnem trenutku brez pomisleka odzvali na stisko drugih, pri tem pozabili nase in ukrepali, tudi za ceno lastne varnosti!” Današnji prejemniki so po njenih besedah v teh resnih situacijah pokazali izjemno požrtvovalnost in človečnost, ki presega meje običajnega, zaradi česar je prav, da dobijo priznanje.

Naša družba premore veliko sočutja in solidarnosti

Ob tem je poudarila, da junakov ne najdemo le v policijskih vrstah, temveč tudi med ‘navadnimi’ ljudmi, kar nam lahko vliva zaupanje, da naša družba še vedno premore veliko sočutja in solidarnosti: “Nam, policistom, pa daje občutek, da v izrednih situacijah nismo sami, temveč imamo v lokalnih skupnostih in ljudeh partnerja, s katerim skupaj zagotavljamo varnost. Na tem mestu je treba omeniti tudi vse tiste posameznike, katerih podobna dejanja ni nihče javno izpostavil, a zato niso nič manj pomembna. Zaradi vseh teh ravnanj je naša država bolj varna,” je še dodala generalna direktorica policije.