Mariborčan Sanjin Jašar je zaradi fotografije, ki jo je posnel na javnem mestu, dobil pošto z vabilom na policijsko zaslišanje v vlogi osumljenca kaznivega dejanja neupravičenega slikovnega snemanja, kjer naj bi posredoval več informacij o objavi fotografij oškodovanca na Facebooku. »Gre za sliko policista, ki se vozi v službo s kolesom po nasprotni strani kolesarske steze,« je za Žurnal24.si pojasnil Jašar in dodal, da ga je pri vsem tem še najbolj zmotilo, da gre za policista, zaradi česar se mu zdi prekršek toliko bolj sporen. Javnost je na dogodek opozoril z javno objavo fotografije na družbenem omrežju Facebook.

Oškodovanec je policist

Na mariborski policijski postaji so zaradi poteka kazenskega postopka s podatki skopi, za Žurnal24.si so pojasnili, da je oškodovanec, policist, v skladu s kazenskim zakonikom sam podal prijavo. »Policija na lastno pobudo oziroma po uradni dolžnosti ne more pričeti pregona, tudi če je oškodovanec policist oziroma druga uradna oseba,« je Žurnalu povedal predstavnik mariborske policijske uprave Miran Šadl.

Če fotografirate policista v službi, so pravila drugačna kot, če ga na poti v službo

Na policiji kot tudi pri informacijskem pooblaščencu sicer poudarjajo, da je fotografiranje in snemanje policistov dovoljeno, če se pri tem ne ovira oziroma ne ogroža policijskega postopka. Pričakovanje zasebnosti policistov in redarjev kot pooblaščenih oseb je namreč bistveno manjše. A to ne velja v vseh primerih in vedno. »Policisti pa imajo v prostem času enako pravico do varstva pravic zasebnosti in osebnostnih pravic kot ostali, kar pomeni, da bi bili lahko izpolnjeni znaki navedenega kaznivega dejanja, če bi storilec neupravičeno občutno posegel v osebno življenje,« je za Žurnal24.si izpostavila vodja sektorja za odnose z javnostmi policije Vesna Drole, pri čemer je predstavnica policije izpostavila, da konkretnega primera ne poznajo.