Med zaposlenimi še nedolgo nazaj dobro poslujočem podjetju Wvterm s sedežem na Studencih v Mariboru, ki je s proizvodnjo toplovodnih kotlov in jeklenih konstrukcij nadaljevalo tradicijo podjetja TVT Boris Kidrič iz Maribora, je zavladal strah.

Delavci: »Prejeli smo zgolj plačilno listo«

Iz zanesljivih smo namreč izvedeli, da delavci niso dobili ustreznih plačil, poleg tega niti ne vedo, kaj se bo zgodilo z njimi v prihodnje. »Nihče od vodilnih nam ne daje nobenih informacij. Pred kratkim smo sicer prejeli plačilno listo, nakazila na transakcijski račun pa ne,« je poudaril delavec podjetja, ki se boji za svojo prihodnost, saj ima družino. Še večja negotovost pa ga navdaja, saj naj bi podjetje že poslovalo pod drugim imenom.

V podjetju drastična sprememba poslovne situacije

Za pojasnila smo se obrnili na direktorja podjetja Uroša Fonoviča, ki je za Maribor24 povedal, da se je v podjetju, ki zaposluje 55 ljudi, poslovna situacija proti koncu leta drastično spremenila. »Podjetje je postalo insolventno, zato je uprava v skladu z zakonodajo lastnika podjetja pozvala k nujni dokapitalizaciji, ki pa je žal ni uresničil. V vmesnem času so potekali aktivni dogovori s potencialnimi novimi lastniki, vendar so bili tudi ti neuspešni,« je razložil Fonovič in dodal, da je uprava podjetja zaradi omenjenega ter izrabljenih vseh možnosti za sanacijo v ponedeljek, 29. januarja, predlog za stečaj podjetja.

Novembrska plača v celoti, decembra akontacija plač v dveh delih

Direktor podjetja še poudarja, da so delavcem v celoti izplačali plače za mesec november. »Za december je bila zaradi odpovedi naročil in upada prilivov izplačana akontacija plač v dveh delih,« pojasnjuje Fonovič, ki zagotavlja, da podjetje ne posluje pod drugim imenom. »Vsekakor pa je želja, da se tudi po stečaju ohrani zdravo jedro podjetja, a je to odvisno od stečajnega upravitelja ter na nanj uprava in lastnik nimata vpliva,« je sklenil Fonovič.

Prisilna poravnava se ponavadi sprevrže v stečaj

Martin Dular, sekretar regijskega sindikata SKEI Štajerska, o situaciji v tem podjetju pravi, da so obveščeni zgolj o prisilni poravnavi. “Iz Ajpesa je razvidno, da ima podjetje v naši državi blokirane vse račune,” je pojasnil Dular in še, da so o “zadevi” seznanjeni ter jo tudi spremljajo.

Upor delavcev ob napovedi po izplačilu minimalno plačo

V sindikatu naj bi tudi razpolagali s podatkom, da naj bi delodajalec želel delavcem izplačati le minimalno plačo, čemur pa so slednji uprli. Zato naj bi mu zagrozili s stečajem. Na vprašanje, kaj za delavce pomeni prisilna poravnava, pa odgovarja, da praktično nič. “Delavec mora tudi v tem primeru dobiti tisto, kar mu je delodajalec dolžan. To pomeni takšno plačo, kot je dogovorjena,” je razložil Dukar in iz izkušenj vseeno sklenil, da se prisilna poravnava ponavadi sprevrže v stečaj.