Tovarna mesnih izdelkov (TMI) Košaki, ki je ta teden znova pristala v postopku prisilne poravnave, po zagotovilih vodstva tekoče posluje v skladu s poslovnim načrtom. Kot je povedal direktor družbe Marko Žerak, podjetje prihodke že od leta 2015 povečuje, prav tako je po njegovem mnenju pomembno dejstvo, da občutno znižujejo tekočo izgubo.

Povečali prihodke

Mariborsko podjetje, ki trenutno zaposluje 90 ljudi, je prihodke med letoma 2015 in 2016 povišalo za 11,2 odstotka, lansko leto pa so sklenili z 10,16 milijona evrov prodaje. Izgubo iz poslovanja, ki je še leta 2014 znašala skoraj milijon evrov, so uspeli zmanjšati za 70 odstotkov, tako da je lani dosegla 272.000 evrov.

Košaki tako po Žerakovih besedah nadaljujejo s pred leti začetim finančnim prestrukturiranjem, tekoče obveznosti plačujejo redno, da bi prestrukturiranje zaključili učinkovito in v čim večjo korist vseh deležnikov, pa so podali predlog ponovne prisilne poravnave.

“Postopek, ki bo učinkoval le na obveznosti iz prejšnje prisilne poravnave, je ključen za zaključek dolgoročne stabilizacije poslovanja,” pravi Žerak, ki verjame, da bodo v podjetju z eno izmed bolj prepoznavnih slovenskih prehrambnih blagovnih znamk s 145 letno tradicijo že v naslednjih letih dosegli pozitiven poslovni rezultat.

Sredstva ne omogočajo poplačila starih obveznosti

Podjetje se je že že pred leti soočilo s finančnimi težavami, zaradi katerih je takratna uprava leta 2012 podala predlog za prisilno poravnavo, ta pa je bila leto pozneje tudi pravnomočno potrjena. Del obveznosti do upnikov so že poravnali, kljub uspešnemu tekočemu poslovanju pa sredstva ne omogočajo poplačila preostalega dela starih obveznosti.

Aktualna uprava je zato predlagala ponovno prisilko, ki je v tem trenutku po njihovem najprimernejši način finančnega prestrukturiranja. “Na ta način bomo namreč prestrukturirali obveznosti iz prejšnje prisilne poravnave, hkrati pa postopek ne bo imel vpliva na obveznosti nastale po njej,” je dejal direktor podjetja in dodal, da lahko upniki skozi postopek svoje terjatve konvertirajo v lastniški delež.

“V zadnjih letih smo opravili dobro delo. Uspelo nam je povečati tržne deleže in ohraniti dobre odnose s strateškimi kupci, na drugi strani pa stabilizirati poslovanje, ki nam omogoča, da redno plačujemo tekoče obveznosti,” je še povedal Žerak in napovedal, da bodo s predlaganim postopkom finančnega prestrukturiranja zaprli poglavje iz preteklosti in se lahko povsem posvetili svoji prihodnosti.

Potrebujejo soglasje upnikov

Mariborsko sodišče je ta teden za upravitelja prisilne poravnave imenovalo Silva Zorca, za izpolnitev pogojev pa mora dolžnik predložiti še soglasje upnikov k ponovni uvedbi postopka. Ker so po odkupu za okoli 2,3 milijona evrov terjatev od DUTB zdaj te v lasti podlehniške mesarije Žerak, verjetno s tem ne bo težav, saj to zadošča za soglasje k ponovnemu postopku.

Podjetje se je sicer z Gorenjsko banko in Banko Intesa San Paolo v začetku leta uspelo dogovoriti za podaljšanje kratkoročnih kreditov, prvi obrok obljubljenih obveznosti do upnikov pa so poravnali leta 2015.

STA