Minulo sneženje je marsikje v Mariboru in okolici povzročilo številne težave in izpade električne energije. Brez elektrike je denimo tudi minuli teden ostalo čez 3000 ljudi na območju Maribora, včeraj pa še okoli 1000, ko je prišlo do izpada na območju Zlatoličja. Ljudje imajo zaradi tega velikokrat občutek, da že vsako najmanjše neurje povzroči motnje z oskrbo elektrike, obenem pa se sprašujejo, zakaj več omrežja ne poteka pod zemljo, zato smo se na Elektru Maribor pozanimali, kolikokrat v letošnji jeseni oziroma zimi je prišlo do motenj in kako jih v preprečiti.

“V obdobju od 1. 10. 2017 do danes je bilo na oskrbnem območju družbe Elektro Maribor 117 nenačrtovanih dolgotrajnih dogodkov zaradi izrednih vremenskih razmer, v 49 primerih je šlo za moker sneg, v 68 primerih pa za močan veter. Neposredni vzrok poškodbe na omrežju je bil v 60 primerih padec ali dotik drevja na nadzemnem električnem omrežju, v 48 primerih pa zaradi močnega vetra podrti drogovi oziroma pretrgani vodniki. Večina dogodkov je bila na območju Pohorja, Kozjaka, Haloz in Slovenskih Goric,” je pojasnila Karin Zagomilšek Cizelj iz Elektra Maribor.

Nadzemno električno omrežje je namreč ob močnih vetrovih nad 70 km/h ter težkem mokrem snegu zelo izpostavljeno zaradi padajočega drevja, slednjega pa ne odpravijo v celoti niti poseki. “Če bi namreč želeli povsem preprečiti poškodbe zaradi padajočega drevja, bi morali v Sloveniji ob nadzemnih vodih vzpostaviti približno tisoč kvadratnih kilometrov golosekov,” so še pojasnili.

Delež kabliranega-podzemnega omrežja se povečuje

Število in jakost izrednih vremenskih razmer se ob tem iz leta v leto povečuje. “V ilustracijo navajamo, da smo v letu 2017 evidentirali kar 27 dni z izrednimi vremenskimi razmerami, v letu 2016 pa je bilo takšnih dni zgolj 12.  V takšnih razmerah lahko k večji zanesljivosti oskrbe pomembno prispeva robustnost omrežja. Zato intenzivno gradimo električna omrežja v podzemni (kabelski) izvedbi. Tam, kjer kabliranje ni možno, pa gradimo nadzemna omrežja z izoliranimi vodniki.Konec leta 2017 smo imeli na območju severovzhodne Slovenije, ki ga oskrbuje družba Elektro Maribor, že 50 % srednje in nizkonapetostnega omrežja v kablirani izvedbi (cca. 8.000 km) in 20 % v izolirani izvedbi (cca. 3.200 km),” še pojasnjujejo.

Na območju družbe Elektro Maribor je sicer delež kabliranega omrežja po njihovih podatkih nad slovenskim povprečjem. V zadnjih letih so obseg podzemnih srednje- in nizkonapetostnih vodov povečali za 1.112 km, za 285 km pa so povečali še obseg nadzemnih izoliranih vodov. “Zaradi potreb naših uporabnikov bomo seveda tudi v prihodnje sistematično kablirali srednje- in nizkonapetostna omrežja,” še dodajajo.