Lokalno

Nezavezujoče ponudbe za Farmadent bodo zbirali do srede decembra

Uredništvo , 13.11.17 ob 10:17

Ponudniki bodo morali plačati varščino v višini dobrega pol milijona evrov, komisija pa bo nato pri izbiri upoštevala najvišjo ponujeno ceno in takojšnje plačilo kupnine.

Mariborska občina je skupaj z občinama Duplek in Hoče-Slivnica, potem ko ji je le uspelo v mestnem svetu potrditi usklajeni posamezni program prodaje poslovnega deleža, v uradnem listu objavila poziv za javno zbiranje ponudb v prodajnem postopku 91,5-odstotnega deleža družbe Farmadent. Rok za oddajo nezavezujočih ponudb se izteče 15. decembra.

Kot je razvidno iz poziva, Mestna občina Maribor prodaja 83,35-odstotni delež, občina Duplek 2,68, občina Hoče Slivnica pa 5,48-odstotni delež farmacevtske družbe, ki je bila pred časom zaradi zahtev zakona o lekarniški dejavnosti iz Lekarn Maribor prenesena na občine ustanoviteljice. Te so sicer še občine Starše, Miklavž na Dravskem Polju in Rače-Fram, ki se za prodajo niso odločile.

Interesenti morajo razpolagati z zadostnimi sredstvi

Postopek zbiranja ponudb bo opravljen v dveh fazah. V prvi bodo ponudniki morali oddati nezavezujočo ponudbo, v drugem tudi zavezujočo. Potencialni interesenti morajo v nezavezujoči ponudbi med drugim navesti okvirno ceno, k temu pa dodati izjavo, da razpolagajo z zadostnimi viri financiranja.

Ob tem morajo dodati pojasnilo o tem, kako so določili ceno in kaj je vplivalo na njeno določitev, prodajalci pa od ponudnikov še pričakujejo, da bodo v oddani ponudbi opisali svoj poslovni načrt in pojasnili, ali in v kolikšni meri nameravajo ohraniti delovna mesta ter ali nameravajo dejavnost družbe ohraniti v regiji.

Že pred časom imenovana prodajna komisija, ki jo vodi direktor mariborske mestne uprave Simon Štrancar, bo pregledala nezavezujoče ponudbe, ki bodo prispele do sredine decembra in med njimi izbrala tiste, ki bodo ustrezale vsem pogojem. Primerni ponudniki bodo imeli možnost seznanitve s podrobnejšimi informacijami o premoženjskem položaju in poslovanju družbe, prodajna komisija pa jim bo sporočila rok oddaje zavezujočih ponudb.

Zadnjo besedo bo imel mestni svet

Skupaj z oddajo ponudbe bodo morali ponudniki plačati varščino v višini dobrega pol milijona evrov, komisija pa bo nato pri izbiri najugodnejše ponudbe upoštevala najvišjo ponujeno ceno in takojšnje plačilo kupnine. Sicer pa lahko mariborski mestni svet ali ostala dva občinska sveta na predlog komisije kadarkoli ustavita postopek prodaje, prav tako bodo imeli tudi zadnjo besedo pri potrditvi prodaje.

Občine so prodajni postopek začele, ker zakon o lekarniški dejavnosti prepoveduje vertikalno povezovanje, s prodajo pa se mudi, saj bo postopek moral biti zaključen do 27. januarja. Farmadent je bil sprva preko Mariborskih lekarn v posredni lasti občin ustanoviteljic, a prenos lastništva iz lekarn po mnenju vodstva mariborske občine ni zadostil zakonskim določbam.

Čeprav so na mariborski občini večkrat zatrdili, da pripravljajo predlog spremembe zakona, ki bi rok prodaje podaljšal z enega na tri leta, bi neuspešen postopek prodaje za mestno upravo pomenil dodatne težave. V nedavno potrjeni proračun za leto 2018 je namreč že vštetih 4,8 milijona evrov, ki naj bi jih prejeli prav s prodajo Farmadenta.

STA