Pred posameznimi poslovalnicami trgovin Spar smo lahko zasledili oglas, v katerem iščejo upokojence za delo v trgovinah, oglas pa je zaokrožil tudi po družbenih omrežjih, kjer je naletel na mešane odzive. Marsikomu se zdi takšna poteza nenavadna, drugim celo sporna, nekateri pa jo odobravajo, saj vidijo v tem možnost za dodaten zaslužek upokojencev, ki imajo nizke dohodke.

Na Spar Slovenija smo zato naslovili vprašanja, vezana na omenjen oglas. Zanimalo nas je, zakaj so se odločili za takšen način iskanja novih delavcev, kakšen je sploh odziv ljudi in koliko upokojencev zaposlujejo.

Upokojenci pošiljajo prošnje ves čas

“V Sloveniji velik del upokojencev prejema nizke pokojnine in posledično predstavlja socialno ogroženo skupino ljudi, zato v podjetju Spar Slovenija tistim, ki želijo ostati aktivni ter ustvariti dodaten zaslužek, ponujamo možnost, da se pridružijo naši ekipi. Nudimo jim začasno oziroma občasno delo, saj verjamemo, da tovrstno sodelovanje prinaša veliko pozitivnega – upokojencem poleg dodatnega dohodka omogoča dejavno preživljanje prostega časa in druženje s sodelavci, v Sparu pa se ob povečanem obsegu dela vedno razveselimo dodatnih parov pridnih rok. Upokojenci prošnje za delo na nas naslavljajo ves čas, točnega podatka, koliko jih trenutno zaposlujemo, pa v tem trenutku nimamo. Poleg upokojencev sicer za delo iščemo marljive posameznike iz vseh starostnih skupin,” so pojasnili.

Kdaj lahko upokojenci delajo?

V skladu z novelo Zakona o urejanju trga dela – ZUTD-A (Uradni list RS, št. 21/13) so sicer od 1. julija 2013 dalje vsi upokojenci (razen tistih, ki prejemajo delno starostno ali predčasno pokojnino, delno pa so še delovno aktivni) upravičeni do opravljanja začasnega in občasnega dela.

Kot lahko preberemo na straneh Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, omenjena dela upokojencem omogočajo ponoven vstop na trg dela in njihovo ponovno aktivacijo, s čimer lahko ohranijo družbeno in individualno udejstvovanje ter delovanje. Začasna in občasna dela upokojencem poleg pokojnine, na višino katere opravljanje takšnega dela ne vpliva, obetajo možnosti za dodatni zaslužek.

Začasno ali občasno delo se opravlja na podlagi pogodbe o opravljanju začasnega ali občasnega dela kot posebnega civilnopravnega pogodbenega razmerja med delodajalcem in upravičencem, ki ima lahko tudi nekatere elemente delovnega razmerja, kot jih določa zakon, ki ureja delovna razmerja.