Proizvodnja lesenih montažnih objektov Marlesovih hiš v Podvelki letos praznuje 75 let. Podjetje že skozi celoten razvoj sledi cilju, ki se nanaša na proizvodnjo energetsko varčnih in okolju ter ljudem prijaznih objektov iz lesa.

V preteklem letu povečali prihodke

Podjetje Marles deluje tako na domačem, slovenskem trgu, kot tudi v tujini. Sodi namreč med največje  slovenske proizvajalce in izvoznike lesenih objektov. V letu 2016 so največ prihodkov ustvarili v Nemčiji sledijo pa jim trgi Avstrije, Švice in Italije, kjer je podjetje navzoče že vrsto let. Zaradi 30-odstotnega povečanja prihodkov so tako v lanskem letu dodatno zaposlili 20 ljudi, med njimi tudi visoko izobražene univerzitetne inženirje gradbeništva, inženirje lesarstva, pa tudi druge tehnično izobražene profile.

Prisegajo na domači kader

V podjetju nameravajo vse dodatno zaposlene obdržati. Glede na trenutne pogovore o sklenitvi poslov pa ocenjujejo, da bodo morali tudi v letu 2017 dodatno zaposlovati. Direktor podjetja Bogdan Božac pravi, da večina kadra, ki so ga na novo zaposlili prihaja iz mariborske gradbene fakultete oziroma mariborskega okolja.

»Naše izkušnje sodelovanja z Gradbeno fakulteto Univerze v Mariboru so zelo pozitivne. V lanskem letu smo tako iz njihove fakultete zaposlili statika, arhitekta in univerzitetno diplomiranega inženirja gradbeništva, prav tako pa večino ostalega kadra, ki smo ga zaposlili v proizvodnji prihaja iz našega okolja«, pojasnjuje direktor podjetja Marles in še dodaja, da je primerno izobraženega kadra pri nas sicer dovolj, vendar bi si želeli, da bi ga bilo še več. V podjetju strmijo k dobremu kadru, s katerim bi lahko izpolnjevali naročila na nivoju kot se za Marles pričakuje.

Javnih naročil v Sloveniji skoraj ni

Kot razlaga direktor Marlesa v Sloveniji javnih naročil praktično skoraj ni več. Na tem področju so bolj dejavni v tujini. Trenutno izvajajo drugi objekt za javne namene. Prvi je bil osem oddelčni vrtec v Malinski na Hrvaškem, sedaj pa izvajajo še večnamensko dvorano v Istri. Na področju javnega naročanja je podjetje sicer še vedno prisotno, tudi v Sloveniji se prijavljajo na razpise, vendar pa se  razpisovalci še vedno večinoma  poslužujejo kriterija najnižje možje cene. Tukaj pa so praviloma v zadnjem času najuspešnejša mala inženiring podjetja.

»Moje osebno mnenje je, da bo en posameznik težko pripomogel toliko znanja kot podjetje Marles, ki ima 140 zaposlenih in večletno tradicijo«, pojasnjuje direktor Božac in dodaja, da  bi bilo sistem javnega naročanja v Sloveniji potrebno povsem spremeniti oziroma celo zgraditi na novo, saj se mu zdi povsem neustrezen.