Lokalno

Magna pričakuje okoljevarstveno dovoljenje za zagon lakirnice

Uredništvo , 10.03.19 ob 09:39

V Magni prav tako ocenjujejo, da bi lahko do pravnomočnega OVD prišli v tednu dni po izteku roka za vložitev pritožbe.

Avstrijsko-kanadska avtomobilska multinacionalka Magna lahko v naslednjih nekaj dneh pričakuje dokončno pridobitev okoljevarstvenega dovoljenja za zagon njihove nove lakirnice v Hočah, kjer na začetek poskusne proizvodnje že čaka okoli 200 zaposlenih. Kot so pojasnili na Arsu, je objavo pravnomočnega dokumenta mogoče pričakovati po 15. marcu.

Ministrstvo zavrnilo pritožbo

Njihova odločba o dokončnosti okoljevarstvenega dovoljenja (OVD), potem ko je pritožbo novomeškega nevladnega okoljskega združenja Rovo na drugi stopnji zavrnilo ministrstvo za okolje in prostor, je bila strankam v postopku vročena 7. februarja, zato je bil petek po pojasnilih Agencije RS za okolje (Arso) zadnji dan za vložitev tožbe na upravno sodišče.

“Glede na konec tedna in potrebnost preverjanja na upravnem sodišču, ali je mora bila vložena tožba, bomo lahko glede pravnomočnosti kaj več povedali po 15. marcu,” je za STA pojasnil vodja odnosov z javnostjo na Arsu Andrej Vuga.

V Magni prav tako ocenjujejo, da bi lahko do pravnomočnega OVD prišli v tednu dni po izteku roka za vložitev pritožbe.

Odločitve sprejeli po izpolnjenih pogojih

Na vprašanje, kdaj bi lahko po pridobljenem dovoljenju začeli s poskusno proizvodnjo, so v Magni za STA povedali, da bodo lahko svoje poslovne odločitve sprejeli potem, ko bodo za to izpolnjeni pogoji – torej pravnomočnost OVD, do takrat pa bi bile kakršnekoli napovedi nezanesljive.

Ob tem so dodali, da status zaposlenih sodelavcev v Hočah ostaja nespremenjen, saj ti nadaljujejo s testiranjem opreme in z usposabljanjem.

Magna je v Hočah poskusni zagon proizvodnje načrtovala že za začetek marca, a se je zapletlo pri pridobivanju OVD, ki še vedno ni pravnomočno. Arso je dovoljenje izdal tik pred novim letom, a se je nanj pritožil Rovo. Okoljsko ministrstvo je v začetku februarja njihov ugovor zavrnil, a se je pravnomočnost dokumenta zavlekla za dodatnih 30 dni, kolikor je strankam v postopku ostalo časa za vložitev pritožbe na upravno sodišče.

Sprožili bodo upravni spor

Predstavnik novomeškega združenja Gorazd Marinček je po zavrnitvi njihove pritožbe nekajkrat napovedal, da bodo sprožili upravi spor, a je po sestanku z ministrom za gospodarstvo Zdravkom Počivalškom ter donedavnim ministrom za okolje in prostor Juretom Lebnom od te namere odstopil.

Počivalšek mu je namreč zagotovil, da bo vladi predlagal dopolnilo k posebnemu zakonu o Magni, po katerem bi lahko slednja ne glede na 69. člen zakona o vodah gradila objekt za namen strateške investicije na razvojnem območju.

Vlada je takšen predlog nato sicer zavrnila, saj te problematike ne želi reševati le za enega investitorja, pač pa se želi reševanja odprte okoljske tematike lotiti sistemsko. V organizaciji Rovo so že na sestanku z ministroma napovedali, da tudi ob morebitni zavrnitvi spremembe zakona ne bodo vložili tožbe na upravno sodišče.

STA