“To je res velika škoda, na nek način bi lahko rekli tudi sramota,” začne pogovor o stečajnem postopku Smučarskega kluba Branik smučar Klemen Kosi. V Braniku je začel smučati in v Braniku se je naučil vsega, da je lahko posegel po izjemnih rezultatih: “Iz tega vidika je zagotovo škoda, da bi klub, ki je premogel toliko znanja, toliko smučarske strokovnosti, da zdaj šel v pozabo.”
Zdravo in s preteklostjo neobremenjeno okolje za mariborsko smučarijo
Da gre za veliko izgubo, je jasno že vsem. “Zagotovo je Branik tisti, ki bi moral voditi smučarijo v našem okolju, kot največji klub v Mariboru, kot organizator svetovnega pokala in bi moral omogočati mladim in izkušenejšim športnikom, da bi se urili na smučarskih terenih, da bodo potem nekoč konkurenčni za najvišja mesta v svetovnem pokalu,” še razmišlja Kosi. Realnost je drugačna, a vodilni v klubu želijo zagotoviti zdravo in s preteklostjo neobremenjeno okolje za mariborsko smučarijo.
Vodstvo na stečaj gleda pozitivno
Zlata lisica, tradicionalni svetovni pokal alpskih smučark v veleslalomu in slalomu, naj zaradi stečajnega postopka v Smučarskem klubu Branik ne bi bila ogrožena. Organizacijo tekmovanja bo prevzel nov klub. “Stečaj smučarskega kluba pomeni za Zlato lisico predvsem eno pozitivno zadevo, kar pomeni, da omogoča to, da bo organizacijski komite deloval v okviru kluba, ki bo postaljen na realnih in dobrih osnovah,” meni generalni sekretar organizacijskega odbora Zlate lisice Srečko Vilar. 
Nov klub – kljukica. Kaj pa vreme?
A vprašanje ostaja, ali bo organizatorjem kljub temu uspelo izvesti tekmovanje za svetovni pokal. Za Zlato lisico namreč večjo grožnjo kot stečaj predstavlja vreme. Le odpoved ene tekme za svetovni pokal januarja letos je povzročila izpad za okoli 350 tisoč evrov, kar je velik finančni šok. “Vreme je tisto, na katerega ne moremo vplivat,” pristavi Vilar. Mednarodna smučarska zveza zato zahteva posodobitev zasneževanja, ki pa ni odvisno le od kluba. Kako se bodo torej borili proti vremenu? V kolikor na to vprašanje v kratkem ne bo odgovora, tudi nov smučarski klub čaka negotova prihodnost.
Mesto mora stopiti skupaj
“Mednarodna smučarska zveza predpisuje, tudi če je meter snega, ne more biti tekme. Na tekmovališču mora biti narejen kompaktni sneg, saj le ta garantira koliko toliko enakovredne pogoje vsem tekmovalkam,” skrbi organizatorjev potrjuje tudi Tone Vogrinec, starosta slovenskega smučanja, in dodaja, da mora mesto v takem primeru priskočiti na pomoč: “Ne znam si predstavljati, da bi Maribor to kar tako izpustil iz rok. Ampak če pogledamo dejstvo, da v Mariboru nič ne klapa, se bojim, da bi se tudi tu lahko kaj zalomilo.”
 
Preberite še: Kakšna grožnja je stečaj SK Branik za Zlato lisico?