Ameriška tehnološka podjetja kot so Qualcomm, Intel in Google so z zanimanjem opazovala nedavno bilateralno srečanje med ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom in kitajskim predsednikom XI Jinpingom ob robu vrha v Osaki, kjer sta voditelja dorekla, da se trgovinska pogajanja med državama vendarle nadaljujejo. Še več, predsednik Trump je po srečanju naznanil, da bodo ameriška podjetja lahko še naprej nemoteno poslovala s kitajskim koncernom Huawei.
Nadaljevanje trgovskih pogajanj
Po pričakovanjih se bodo zato največja ameriška IT podjetja v Beli hiši zavzela za nadaljevanje trgovinskih pogajanj, predvsem pa za nemoteno poslovanje njihovih podjetij s Huawei, ki je osrednji svetovni ponudnik telekomunikacijskih naprav. Ameriška IT podjetja namreč izdelujejo ogromno produktov, ki jih Huawei uporablja ne le v svojih napravah, temveč tudi pri razvoju novega 5G omrežja. Poznavalci ocenjujejo, da bi prošnje ameriških podjetnikov danes v Beli hiši Kudlow lahko uslišal, saj je predsednik Trump že v Osaki naznanil, da bodo ameriška podjetja lahko v prihodnosti nemoteno poslovala s Huawei, saj da njihova tehnologija ne predstavlja varnostne grožnje za ZDA. Podrobnosti takrat ni želel razkriti, Bela hiša pa današnjih pogovorov ni še želela komentirati.
Huawai sklenil največ pogodb za omrežje 5G
Današnji dogovor je pomemben za nadaljnji razvoj tega sektorja in nenazadnje za razvoj omrežja 5G. Huawei med vsemi globalnimi ponudniki in ameriškim sankcijam navkljub do sedaj sklenilo največ komercialnih pogodb za omrežje 5G, saj ima sklenjenih že 50 pogodb, od tega 28 v Evropi. V zadnjih treh mesecih je podjetje sklenilo deset novih pogodb. Ob tem je tudi pomenljivo, da je Velika Britanija, ki je tradicionalno največji strateški zaveznik ZDA, prejšnji teden izdala obvestilo o tem, da strokovni pregledi niso pokazali na kakršno koli varnostno tveganje kitajske tehnologije 5G, kar Huawei odpira pot do nadaljevanja postavitve 5G tehnologije na otoku.