Slovenija

Zaposleni v Avstriji: Na letni ravni tudi do 400 evrov manj otroškega dodatka

Andreja Bjelan, 06.03.21 ob 03:45

Avstrija še zmeraj izplačuje indeksirano višino otroških dodatkov, saj Evropsko sodišče o zadevi še ni odločalo. Pri indeksaciji gre za znižanje otroškega dodatka, ki na letni ravni predstavlja tudi do 400 evrov manj.

Evropska komisija je v minulem letu vložila tožbo zaradi avstrijske zakonodaje o indeksaciji družinskih prejemkov in družinskih davčnih olajšav, po kateri državljani EU, ki delajo v Avstriji, njihovi otroci pa ne živijo v Avstriji, od leta 2019 prejemajo nižji dodatek.

“Avstrija še zmeraj izplačuje indeksirano višino otroških dodatkov, saj Evropsko sodišče o zadevi še ni odločalo. Trenutno se še določene države še prijavljajo k tožbi. Evropska komisija je že kmalu po uvedbi zakona v Avstriji izrazila nestrinjanje z ureditvijo. Kdaj bo o zadevi odločeno se ne ve, niti se ne da približno oceniti. Pri indeksaciji gre za znižanje otroškega dodatka, ki na letni ravni predstavlja tudi do 400 EUR manj,” je za naš medij pojasnil Mario Fekonja iz Sindikata delavcev migrantov Slovenije. Zaradi takšnega ravnanja Avstrije je po ocenah sindikata prizadetih med 5000 in 6000 slovenskih otrok.

Mnogi državljani EU, ki delajo v Avstriji, deležni manj ugodnosti

V Avstriji so od 1. januarja 2019 družinski prejemki in davčne olajšave za otroke, ki prebivajo v drugi članici, odvisni od življenjskih stroškov v tej članici. To pomeni, da so mnogi državljani EU, ki v Avstriji delajo ter tam tako kot lokalni delavci plačujejo prispevke za socialno varnost in davke, deležni manj ugodnosti zgolj zato, ker njihovi otroci živijo v drugi državi članici. Kot dodajajo v Bruslju, pa indeksacija ne velja za avstrijske državljane, ki živijo z otroki v tujini, kjer delajo za avstrijske oblasti, čeprav gre za podobno situacijo.

V Evropski komisiji so že lani opozorili, da gre pri avstrijskem ukrepu za diskriminacijo, saj država članica ne more znižati dodatkov, samo ker oseba ali njeni družinski člani živijo zunaj te države članice. Glede na načelo enakopravne obravnave na področju socialne varnosti je treba osebe obravnavati enakopravno, ne glede na njihovo nacionalnost. Kdaj bo o zadevo odločeno, pa jekot že rečeno, težko napovedovati.