Slovenija

V Sloveniji odkrili okužbo z virusom Zahodnega Nila

Uredništvo , 04.09.18 ob 18:00

Glavni prenašalci virusa Zahodnega Nila pri nas avtohtona vrsta komarjev.

V letošnjem letu je bilo v Sloveniji testiranih več kot 30 bolnikov zaradi suma, da so okuženi z virusom Zahodnega Nila. Okužbo z virusom Zahodnega Nila so potrdili pri eni osebi, ki je bila hospitalizirana, a je že odpuščena v domačo oskrbo, so za STA potrdili na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ).

Bolnik sprejet zaradi znakov meningitisa

V okviru sistematičnega epidemiološkega spremljanja okužb z virusom Zahodnega Nila so v preteklem tednu zabeležili en in do sedaj edini primer v osrednjeslovenski regiji, navajajo na NIJZ. Obolela oseba je že v domači oskrbi v boljšem stanju. Pri ostalih sumih pa so okužbo z ustreznim mikrobiološkim testiranjem izključili.

Kot je v izjavi za medije pojasnila zdravnica Mateja Logar z infekcijske klinike, je bil bolnik sprejet zaradi znakov meningitisa. Ko pri njem niso potrdili najpogostejših vzrokov, so razširili diagnostiko in potrdili okužbo z virusom Zahodnega Nila.

Potek bolezni pri bolniku, ki se je okužil po piku komarja, je po njenih besedah sorazmerno ugoden, čeprav še ne morejo zagotovo napovedati, kako bo z njegovim okrevanjem. “Zaenkrat pa ne kaže, da bi šlo za zelo zelo hud potek,” je dodala.

To ni prvi primer virusa v Sloveniji

Potrditev primera okužbe z virusom Zahodnega Nila v Sloveniji je skladna s pričakovanji, saj se že več kot mesec dni pojavlja v nekaterih mejnih regijah sosednjih držav,” so danes navedli na NIJZ. Podatki, ki jih zbira Evropski center za spremljanje in preprečevanje bolezni kažejo, da je letošnja sezona te vektorsko prenosljive bolezni intenzivna.

Kot je v izjavi za medije dejala Maja Sočan iz NIJZ, to ni prvi primer virusa Zahodnega Nila v Sloveniji. En primer so zabeležili leta 2013, še enega pa v letu 2017, a so takrat ugotovili, da se obolela oseba ni okužila v Sloveniji, ampak v Grčiji. “Tako da lahko govorimo šele o drugem našem primeru, ki se je okužil znotraj države,” je dodala.

A po navedbah Logarjeve obstaja možnost, da se ni okužil v Sloveniji, pač pa na Hrvaškem, kjer je bil v času inkubacijske dobe.

Do sedaj zbolelo več kot 700 ljudi v EU

Po podatkih, zbranih do 30. avgusta, je v državah EU zbolelo več kot 700 ljudi. Med drugim so iz sosednjih in bližnjih držav, denimo iz Hrvaške in Srbije v preteklih tednih poročali tudi o smrtnih žrtvah po okužbi s tem virusom.

Kateri komarji predstavljajo nevarnost?

Komarji rodu Culex, ki so v primeru okuženosti glavni prenašalci virusa Zahodnega Nila na človeka, so v Sloveniji avtohtone oz. domorodne vrste, je za STA pojasnila raziskovalka z Univerze na Primorskem Katja Kalan. Tigrasti komar, ki prav tako lahko prenaša virus, pa je invazivna vrsta in je k nam prišel s pomočjo človeka.

Azijski tigrasti komar, ki lahko prav tako prenaša virus in je pri nas prisoten od leta 2002 na Primorskem, Dolenjskem in v osrednji Sloveniji, pa je k nam prišel s pomočjo človeka. Tigrasti komar namreč po besedah Kalanove ne leti dlje od 300 do 400 metrov od mesta, kjer se je izlegel kot ličinka. Njegov glavni način širjenja je tako s pomočjo pnevmatik.

map beljakovine
Vse, kar morate vedeti o MAP beljakovinah!
Lajfstajl
Vse, kar morate vedeti o MAP beljakovinah!
Oglasno Sporočilo, Danes ob 08:00
Prazniki
Velikonočna tradicija v Lovrencu na Pohorju: Od sejma do blagoslova ognja