Idejo o tovrstni pogodbi, ki bi med drugim v pandemijah zagotavljala univerzalen in pravičen dostop do cepiv, zdravil in testiranja, je lani v Združenih narodih in na vrhu skupine G20 prvi predstavil predsednik Evropskega sveta Charles Michel. Danes so jo formalno podprli voditelji Francije, Nemčije, Velike Britanije, Španije, Portugalske, Nizozemske, Norveške, Srbije, Grčije, Romunije, Albanije, Ukrajine, Indonezije, Južne Koreje, Fidžija, Južne Afrike, Kenije, Ruande, Senegala, Tunizije, Čila, Kostarike, Trinidada in Tobaga ter Svetovne zdravstvene organizacije (WHO). Slovenije torej ni med njimi, prav tako med njimi ni svetovnih velesil, kot so ZDA, Kitajska, Rusija in Japonska. “Prišle bodo druge pandemije in druge velike zdravstvene krize. Nobena posamezna vlada ali multilateralna agencija ne more na to grožnjo odgovoriti sama,” so v skupnem mnenjskem članku, objavljenem v vrsti pomembnih časnikov, zapisali voditelji.

Obnovljena kolektivna odgovornost bi predstavljala mejnik pri krepitvi pripravljenosti na pandemije na najvišji politični ravni

“Verjamemo, da bi si morale države skupaj prizadevati za novo mednarodno pogodbo za pripravljenost in odziv na pandemijo,” so poudarili. “Takšna obnovljena kolektivna odgovornost bi predstavljala mejnik pri krepitvi pripravljenosti na pandemije na najvišji politični ravni,” so nadaljevali in izrazili prepričanje, da so oni kot voditelji držav in mednarodnih institucij dolžni zagotoviti, da se iz sedanje pandemije covida-19 svet kaj nauči.

Glavni cilj nove pogodbe bi bil okrepiti pripravljenost sveta na prihodnje pandemije s pomočjo boljših sistemov predvidevanja in opozarjanja, izmenjave podatkov, raziskav ter proizvodnje in distribucije cepiv, zdravil, diagnostičnih testov in osebne zaščitne opreme.

Glavni cilj nove pogodbe bi bil okrepiti pripravljenost sveta na prihodnje pandemije s pomočjo boljših sistemov predvidevanja in opozarjanja, izmenjave podatkov, raziskav ter proizvodnje in distribucije cepiv, zdravil, diagnostičnih testov in osebne zaščitne opreme. Obenem bi morala voditi v skupno globalno sprejemanje odgovornosti, preglednost in sodelovanje. “V času ko je covid-19 izrabil naše šibkosti in razhajanja, moramo izkoristiti to priložnost in stopiti skupaj kot globalna skupnost za mirno sodelovanje, ki presega to krizo,” so še zapisali voditelji. “Voditi nas morajo solidarnost, poštenost, preglednost, vključevanje in pravičnost.”

Michel in prvi mož WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus naj bi predlog podrobneje predstavila še danes na novinarski konferenci, poroča francoska tiskovna agencija AFP.