National Geographic je v času vročinskega vala bralce opozoril na dogajanje v naših plastenkah: »Bolj vroče kot je, več snovi, ki so v plastiki, preide v hrano in našo pitno vodo.« Čeprav pitje vode iz ene plastenke še ne bo bistveno vplivalo na naše zdravje, pa nenehna uporaba plastenk škoduje.

Vročinski val škodi tudi plastenkam

Pretekli teden je zaznamoval vročinski val, ki je ohromil nekatere dele sveta, druge pa zazibal v ležerno brezdelnost. Tudi v prihodnje nas čakajo vroči poletni dnevi, vendar znanstveniki opozarjajo, da naj nikar ne posegamo po plastični embalaži za našo pijačo.

Plastična embalaža v vsebino izloča majhne količine kemikalij, po določenem preteku časa in pri višjih temperaturah pa kemijske vezi, ki povezujejo plastiko, drastično začno razpadati, kemikalije pa uhajati v opazni meri. Ameriški inštitut, ki je preučeval ta pojav, je povedal, da je zaskrbljujoča predvsem redna uporaba plastenk, saj se majhne količine kemikalij nabirajo v našem telesu in šele čez čas povzročijo zdravstvene probleme.

Antimon v embalaži

Večina plastenk, iz katerih pijemo, je izdelana iz plastike, ki se ji reče polietilen tereftalan ali skrajšano PET, prav izhajanje kemikalije iz te vrste plastične embalaže pa so preučevali na univerzi v Arizoni. Povedali so, da je pri tovarniški izdelavi plastike uporabljen antimon, ki je v večjih količinah izjemno strupen. Če se iz plastenk pri sobni temperaturi ne izloča veliko kemikalij, se to premosorazmerno z višanjem temperature spreminja.

Temperatura v vročem avtu se lahko povzpne nad 65 °C, pri večkratni uporabi iste plastenke, ki jo pustite v takem avtomobilu, pa se izločijo nevarne količine antimona.

Pred leti so bile visoke vsebnosti antimona in toksične snovi BPA najdene tudi v plastenkah vode na Kitajskem in v Mehiki. Zato proizvajalci vode v plastenkah svojim potrošnikom svetujejo, da naj plastenke shranjujejo v takih pogojih, kot jih zagotavljajo trgovine.

Plastika, hormoni in rak na dojkah

Tudi plastenke za večkratno uporabo, ki so v zadnjih letih postale popularne, niso povsem nedolžne, saj je plastiko, iz katere so izdelane, izredno težko reciklirati, prav tako pa jih proizvajalci za privlačnejši lesk premažejo z zelo toksičnim BPA. Ta lahko zamaje naravno hormonsko ravnovesje v človeškem telesu ter privede do različnih zdravstvenih problemov, obstajajo celo raziskave, ki dokazujejo vpliv BPA na nastanek raka na dojkah. Uporaba BPA pri izdelavi otroških stekleničk in posodic je zato strogo prepovedana, različne organizacije pa se trudijo to prepoved razširiti tudi na drugo plastično embalažo. Vseeno pa plastična embalaža, četudi ne vsebuje BPA, ni nujno varna, povedo raziskovalci, saj so pri proizvodnji uporabljene alternativne snovi, ki so skoraj enako škodljive.

Končni sklep je, da je uporaba steklenic za shranjevanje naše pijače mnogo boljša tako za naše zdravje kot za naš planet. Če pa slučajno uporabite plastenko, je nikar ne puščajte v vročem avtomobilu.

Vir naslovne fotografije: licalicx.com