Po mnenju Branka Kolarića je razlog za prihajajočo nevarnost četrtega vala povezana s prenizko precepljenostjo. Ta pa ni povezana z gibanjem proti cepljenju, ampak z dezinformacijami, ki se hitro širijo v neformalnem okolju.

Imunolog Zlatko Trobonjača poudarja, da je manj cepljenih predvsem v bolj konservativnih okoljih, kjer je tudi zaupanje v znanost in tehnologijo manjše. Četrti val je po njegovem mnenju neizogiben.

“Upam, da ne bo eskaliral že poleti, tako kot v Veliki Britaniji, Španiji in na Portugalskem,” pravi Trobonjača, ki ga še posebej skrbijo množični prihodi britanskih turistov.

Najmanj precepljena obala

Kot navajajo na hrvaškem portalu 24sata, je kljub turistični sezoni in dejstvu, da je Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni hrvaško obalo že obarval oranžno, precepljenost prav tam še vedno najnižja.

Na južnem delu hrvaške obale je precepljenost najnižja. Splitsko-dalmatinska županija ima najnižjo precepljenost, in sicer 28,6 %, Zadrska 29,2 %. Nekoliko bolje so se odrezale Istrska županija s 35,7 %, Primorsko-goranska županija 37,4 % in Dubrovniško-neretvanska županija s 34,4 % precepljenostjo.

V celotni državi je celjenih le 33,6 % vseh državljanov. Kolarić opozarja, da je prav cepljenje edina možnost za ustavitev epidemije.

Trije razlogi za nizko precepljenost

Kot razlaga Kolarić, obstajajo trije glavni razlogi za nizko precepljenost na Hrvaškem.

Prvi je strah, da cepivo ni varno in učinkovito.

Drugi je prepričanje, da sama bolezen ni nevarna.

Tretji razlog je nedostopnost cepiva, kar najbolj velja za starejšo populacijo.

Kolarič, ki sicer s cepilno kampanjo ni zadovoljen, trdi, da bi se dostopnost cepiva lahko povečala z močno akcijo, skupnimi močmi, avtobusi in podobno.